SKU:PS-TPT-1200FNFAGU-W
Vente Épuisé
Bloc d'alimentation entièrement modulaire certifié 80 PLUS Gold, compatible avec les spécifications ATX 3.1 et équipé d'un connecteur natif 12V-2x6.
Afficher tous les détails
Toughpower GT Series
The fully modular Toughpower GT Snow series is designed to deliver 80 PLUS Gold efficiency and is compatible with ATX 3.1 standards. Its native PCIe 12V-2x6 (12+4 pin) modular interface efficiently powers PCIe 12+4 pin graphics cards. Backed by an extensive 5-year warranty, the Toughpower GT Snow series meets the needs of value-oriented users seeking a new power supply with reliable performance.
ATX 3.1 Ready
ATX 3.1
ATX 2.0
Total power excursion
2X
1.3X
2X
Total Power Excursion
3X
GPU Power Excursion
PCIe Gen 5.1 Ready
Toughpower GT Snow series comes with a PCIe 12V-2x6 connector to offer powerful and stable performance allowing the PSU to natively run next-generation GPUs.
The wattage marked on the PCIe 12+4-pin cable connector represents the recommended wattage (Ref. Intel design guideline). The bundled PCIe Gen 5.1 (12+4pin) cable connector of the Toughpower GT Snow 1000W can deliver up to 600W for PCIe 12+4pin graphics cards.
Note:
2. Please follow the recommended power requirements from the GPU manufactures before using the PCIe 12+4pin cable.
12+4pin Connector
Ultra Quiet 120mm Hydraulic Bearing Fan with Smart Zero Fan
Featuring an 120mm Hydraulic Bearing Fan to keep friction at really low level. Designed with our Smart Zero Fan to adjust the fan speed and minimizes undesired noise.
High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
AC INPUT
Input Voltage: 100 - 240V~
Input Current: 15-10A
Frequency: 50Hz-60Hz
DC OUTPUT
+3.3V
+5V
+12V
-12V
+5VSB
Max Output Current
20A
20A
100A
0.3A
3A
Max Output Power
100W
1200W
3.6W
15W
Total Power
1200W
Fully Modular Low-Profile Cables
Connector Type Connector Quantity Cable Quantity Cable Length
Main Power
(24Pin)
X 1 X 1 550mm
ATX 12V
(4+4Pin)
X 2 X 2 700mm
PCIe
(6+2Pin)
X 5 X 1 600mm
X 2 600mm+150mm
PCIe
(12+4Pin)
600W
X 2 X 2 600mm
SATA
(5Pin)
X 6 X 2 450mm+150mm+150mm
Peripheral(4Pin) X 4 X 1 400mm+150mm +150mm+150mm