SKU:PS-TPD-1350FNFAGU-4
Vente Épuisé
La puissance indiquée sur le connecteur du 12VHPWR correspond à la puissance recommandée. (Consultez les directives de conception d'Intel) Le connecteur PCIe natif 16 broches (12VHPWR) du GF3 1350W peut fournir jusqu'à 600 W pour les cartes graphiques PCIe 5.0.
Afficher tous les détails
en-GF1_snow_850
Toughpower GF3 1350W Gold - TT Premium Edition
PCIe Gen 5.0 Ready! Designed with a native PCIe 12+4pin modular connector, the Toughpower GF3 series is built for the next-gen PCIe 5.0 graphics cards and is compatible with Intel ATX 3.0 specifications. The fully modular Toughpower GF3 series comes in 1650W, 1350W, 1200W, 1000W, 850W and 750W and is built to deliver 80 PLUS Gold efficiency. Aimed at providing the best performance, the Toughpower GF3 1350W includes all the critical features such as < 30mV low ripple noise design, extremely strict voltage regulation < ±3%, hold up time> 17 milliseconds, and comes with 100% high quality Japanese capacitors and other premium components to help deliver continuous and stable power.
Fully Compatible With Intel PSDG ATX 3.0 Specifications
ATX 3.0 test report
ATX 3.0
ATX 2.0
Total power excursion
2X
1.3X
Made to Comply with the Latest Graphics Cards
1 VGA Power Connector
2 VGA Power Connector
3 VGA Power Connector
16 pin VGA Power Connector
PCIe Gen 5.0 Ready
Toughpower GF3 1350W Gold comes with a 16pin connector to offer powerful and stable performance allowing the PSU to run next-generation GPUs naturally.
Ultra Quiet Smart Zero Fan
<30mV Low Ripple Noise Design
Top-end build quality with low ripple noise. All ripples are lower than 30mV on +12V, +5V or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a stable operation and allows your performance-critical components to function reliably for longer.
+12V Rail
120 mV
30 mV
+5V Rail
50 mV
30 mV
+3.3V Rail
50 mV
30 mV
Intel Specification TOUGHPOWER GF3 Series
Extremely Strict Voltage Regulation <±3%
The voltage regulation, more strict than Intel’s standard +5%,-7% for major rails and ±10% for -12V, is set to no more than ±3% for +12V and +5V, providing steady clean power through exceptional voltage stability.
+12V, +5V, Voltage Regulation
+5 %, -7 %
±3 %
Fully Modular Low-Profile Flat Cable
Wattage Connector Type Connector Quantity
per cable
Cable Quantity Cable Length
Toughpower GF3 1350W Main Power
(24Pin)
1 1 600mm
ATX 12V
(8Pin)
1 1 700mm
ATX 12V
(4+4Pin)
1 1 700mm
PCIe
(6+2Pin)
2 3 500mm + 150mm
PCIe
(12+4Pin)
1 1 500mm
SATA 3 4 500mm + 150mm + 150mm
Peripheral 4 1 500mm + 150mm + 150mm + 150mm
Floppy
Adapter
1 1 150mm
100% High Quality Japanese 105°C/221°F Capacitors
Providing great durability as well as offering the highest stability, while remaining reliable.
High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
AC INPUT
Input Voltage: 100V-240V~
Input Current: 16 - 8A
Frequency: 50-60Hz
DC OUTPUT
+3.3V
+5V
+12V
-12V
+5Vsb
Max Output Current
24A
24A
112.5A
0.5A
3.0A
Max Output Power
120W
1350W
6.0W
15W
Total Power
1350W
140mm Hydraulic Bearing Fan
Featuring a 140mm hydraulic bearing fan to guarantee superior cooling performance.
80 PLUS Gold Certified and Intel C6/C7 States Ready
CYBENETICS - EFFICIENCY LEVEL CERTIFICATION – PLATINUM
Toughpower GF3 1350W is certified to CYBENETICS PLATINUM in 115V and 230V input in terms of efficiency level. The overall efficiency rating is defined as ≥89% to <91% of 115V input and 230V input. There are six ETA certifications, covering an efficiency range from 82%. Besides the overall efficiency of a PSU, ETA also takes into account its overall Power Factor readings along with the efficiency of the 5VSB rail and the power that the unit consumes in standby (also called phantom power).
CYBENETICS – NOISE LEVEL CERTIFICATION – STANDARD
Toughpower GF3 1350W is certified to CYBENETICS STANDARD in terms of the noise level. There are seven noise level certifications, covering from dead silent PSUs (<15db[A]) to quiet noisy ones(>40 db[A]). We use a solid methodology and states of the art equipment to measure the noise that a PSU outputs throughout its entire operation range, from almost zero noise output to full load.