SKU:CL-P022-AL12RE-A
Vente Épuisé
Un refroidisseur de processeur silencieux avec LED Riing breveté de 120 mm et caloducs en cuivre en forme de U prenant en charge jusqu'à 150 W
Afficher tous les détails
Riing Silent 12 Red CPU Cooler
A 120mm fan fitted to enhance the airflow produces impressive cooling performance with an optimized 11 fan-blade design. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. The patented LED ring maintains color and brightness uniformity, and the lighting effect is visible from all sides and angles.
Eleven Fan Blade Design
Wind Blocker Frame
Patented Riing LED
China Patent : CN204498539U
US Patent : US9,506,663
Hydraulic Bearing Design
Optimized Silent Operation
Riing Silent 12 Acoustic Test Result (Without Background Noise)
*Note: Lower is better
Thermal Image Demonstrates for Heat Distribution
Riing Silent 12 delivers outstanding cooling performance, keeping the temperature between 30℃ and 32.5℃ (ambient temperature is 20℃) @Intel® Core™ i7-4770K 3.8GHz at full load.
Superior Heat Dissipation
Optimized 0.4mm thickness aluminum fins with 2.2mm air gap, and 4 x Ø6mm solid copper heat-pipes are designed for rapid heat dissipation, allowing maximum heat conductivity. The tower’s side flow design delivers the best cooling performance. In addition, the heat-pipes are in continuous direct contact with the CPU to ensure fast and efficient heat dissipation.
4 x Ø6mm U-shape copper heatpipes
Aluminum fins with 2.2mm air gap