SKU:CL-F089-PL14SW-B
Sale Sold out
View full details
Riing Quad Series
Watch Video
4 LIGHT RINGS AT THE FRONT 54 LEDs IN TOTAL
1st Ring 18LEDs
2nd Ring 18LEDs
3rd Ring 9LEDs
4th Ring 9LEDs
NeonMaker Light Editing Software
NeonMaker Microsite Download NeonMaker
*NeonMaker only supports the Riing Quad Series fans.
Immerse yourself with 100’s of Downloadable Profiles by Creators from around the world.
SET UP YOUR SPECTACULAR LIGHTING
LEARN MORE ABOUT NEONMAKER
View the light show
Light Mode : Head Up
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Fan Speed(standard)
1400 RPM
Noise Level (standard)
25.2 dBA
Fan Speed(w/ Low Noise Mode)
500 RPM
Noise Level(w/ Low Noise Mode)
19.8 dBA
PWM Controlled Fan with 9-Fan Blade Design
Note:
*DO NOT connect Riing Quad fans to other TT RGB PLUS controllers.
Extraordinary Cooling Performance
Riing Quad 14 - 60.17 cfm/ 500-1400rpm /1.71 mm-H2O
Riing Quad 12 - 40.9 cfm / 500-1500rpm / 1.4 mm-H2O
Anti-Vibration Mounting System
TT RGB PLUS Ecosystem
TT RGB PLUS Software
1.0 - Thermaltake’s patented software to synchronize TT RGB PLUS products with addressable LEDs.
2.0 DOWNLOAD NOW 2.0 USER MANUAL
1.0 DOWNLOAD NOW 1.0 LEARN MORE
TT RGB Plus Logo
NeonMaker
Sync with Razer Chroma Lighting
LEARN MORE
Thermaltake ARTT App
ARTT App allows users to demonstrate TT product details through AR technology.
Works with Amazon Alexa
LEARN MORE
TT AI Voice Control
Give you full control over the TT RGB PLUS products with your voice. “SyncALL, Say”Hello TT”.
P/N CL-F089-PL14SW-B
Dimension 140 x 140 x 25 mm
Weight 238 g (Fan*1)
Interface USB 2.0 connectors (9 Pin)
System Compatibility Windows 7 / 8 / 8.1 / 10
Fan Started Voltage 9.0 V
Fan Rated Voltage 12 V & 5V
Rated Current 12V- 0.12 A , 5v – 0.9A (Fan*1)
Power Input 12V – 4.32 W . 5V – 13.5 W (Fan*3)
Fan Speed 500 ~ 1400 R.P.M
Max Air Pressure 1.71 mm-H2O
Max Air Flow 60.17 CFM
Noise 26.1 dB-A
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs,25℃