SKU:CL-F055-PL12RE-A
Sale Sold out
Three 120mm high-static pressure fans with a patented red LED ring.
View full details
Riing 12 High Static Pressure LED Radiator Fan (3 Fans Pack)
Thermaltake combines the patented LED light with cutting-edge technology to deliver a brand new experience of using PC cooling, Thermaltake Riing 12 LED Radiator Fan. A 120mm high-static pressure fan with a patented LED ring, the Riing 12 LED Series features compression blades for impressive cooling performance, hydraulic bearing with ultra-silent design, and anti-vibration mounting system. Cool your system with high performance Thermaltake Riing 12 LED Series!
US Patent : US9,506,663
Thermaltake Riing Fan Product Animation
Tt LCS Certified
Thermal Image Test
Concentrated Compression Blade
Wind Blocker Frame
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Anti-Vibration Mounting System
Four colors of the Patented LED Versions Available
P/N CL-F055-PL12RE-A
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Weight 158.8 g
Started Voltage 9.0 V
Rated Voltage 12 V
Rated Current 0.2 A
Power Input 2.4 W
Fan Speed 1500 R.P.M
1000 R.P.M (with LNC)
Max Air Pressure 2.01 mm-H2O
Max Air Flow 40.6 CFM
Noise 24.6 dB-A
18.7 dB-A (with LNC)
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs,25℃