SKU:CL-F109-PL12RE-B
Sale Sold out
Pure A12 PWM controlled fans come with 4 color options including red, blue, green and white.
View full details
Pure A12 Radiator Fan (Single Pack) - Red
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Fan Speed(standard)
1500 RPM
Noise Level (standard)
25.8 dBA
Fan Speed(w/ Low Noise Mode)
500 RPM
Noise Level(w/ Low Noise Mode)
19.8 dBA
Anti-Vibration Mounting System
4 - Color Selections
P/N CL-F109-PL12RE-B
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Weight 156 g
Interface 4 PIN PWM
System Compatibility Windows 7 / 8 / 8.1 / 10
Fan Started Voltage 9.0 V
Fan Rated Voltage 12 V
Rated Current 0.15 A (one fan)
Power Input 1.8 W (one fan)
Fan Speed PWM 500~1500 R.P.M
Max Air Pressure 1.59 mm-H2O
Max Air Flow 56.45 CFM
Noise 25.8 dB-A
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs,25℃