SKU:CL-F205-PL12SW-A
Sale Sold out
View full details
Unify Your Look with Our New Chassis
PWM Controlled Fans with 9 Fan Blade Design
Powerful and Silent
With enhanced craftsmanship, the LE120 ARGB Sync White delivers an airflow of 66.1 CFM and a 1.41 mm-H2O static pressure and while keeping its noise level at 25.2 dB-A, enabling you to enjoy these well-balanced performance fans under a friendly budget.
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Fan Speed
1500 RPM
Noise Level
25.2 dBA
Spectacular Lighting Effects
Featuring 9 addressable LEDs for users to build up spectacular lighting effects through 5V motherboard sync software, providing great coverage of 16.8 million uniformity colors. The LE120 ARGB Sync White Fans now support ASUS, MSI, GIGABYTE, BIOSTAR, and ASROCK sync software.
Note: This product requires motherboard sync for ARGB lighting effects
P/N CL-F205-PL12SW-A
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Interface 4 Pin - PWM
3 Pin - ARGB Sync
Started Voltage 5 V
Rated Voltage 12 V & 5 V
Rated Current 0.18 A & 0.35 A (one fan)
Power Input 2.16 W & 1.75 W (one fan)
Fan Speed PWM 500 ~ 1500 R.P.M
Max Air Pressure 1.41 mm-H2O
Air Flow 66.1 CFM
Noise 25.2 dB-A
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs, 25℃