TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
1 of 6
TGM-I27FQ Gaming Monitor
TGM-I27FQ Gaming Monitor
SKU:GM-GFT-27FTQB-US
Sale Sold out
Thermaltake TGM-I27FQ is a 27-inch, QHD (2560x1440), HDR IPS display with a 165Hz rapid refresh rate and fast IPS technology enabling a 1ms response time (GTG). These serious features are designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay.
View full details
TGM-I27FQ Gaming Monitor
  • 27 inch WQHD (2560 x 1440) monitor with 165Hz rapid refresh rate and fast IPS technology enables a 1ms response time (GTG)
See A Better Picture
With All The Details.
Thermaltake TGM-I27FQ features a 27” QHD (2560 x 1440) panel. This 16:9 panel allows gamers to dive into bigger game scenes compared to other traditional FHD panels. Thanks to the DCI-P3 95% color gamut and wide 178-degree viewing angles, the IPS technology provides superior images with remarkable colors ensuring minimal distortion and color shift even when you're viewing from wide angle positions.
165Hz Rapid Refresh Rate
Faster Than Ever.
Thermaltake TGM-I27FQ 165Hz rapid refresh rate gives you the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports titles. This ultra-fast refresh rate gives you the highest visual profile and allows you to react instantly to what's on your screen, so you'll always be one step ahead in the game!
1ms Response Time
Mind-Blowing Reaction.
Adaptive-Sync
Incredible Performance.
Adapive-sync
Extremely Colorful
Absolutely Clear.
  • DCI-P3 95%
  • 400 nits Brightness
Ultra Shadow Boosts
Color while you play in Darkness.
Designed With Your Health In Mind.
  • Flicker Free
  • Ultra-Low Blue Light
Ergonomics & Connectivity
Fits All Your Needs.
  • Ergonomic Design
  • Rich Connectivity
  • TGM-I27FQ has extensive connectivity options, including HDMI 2.0, DisplayPort1.4, Type-C (15W), USB 2.0 Type-A support a wide array of multimedia devices.
Not Only Powerful
But Stylish.
P/N GM-GFT-27FTQB-US
Model TGM-I27FQ
Size 27 inch
Opencell Fast IPS
LCD Panel Display size :
27" Diagonal White LED-Backlight
Brightness(Typical) :
400nits
Color Gamut :
DCI-P3 95%
Contrast(Typical) :
1000:1 (Typical)
Active Area(mm) :
596.736(H) x 335.664(V)
Pixel Pitch(mm) :
0.2331(H) x 0.2331(V)
Resolution (H x V) :
Aspect Ratio :
16:9
Response Time(Typical) :
GTG 1ms
View Angles LR,UD(CR>10) :
H 178°/ V 178°
Panel Surface :
Anti-glare
Display Colors :
1.07B(8 bit + FRC)
VRR Technology :
FreeSync Premium, FreeSync Range: Yes, G-Sync Range: Yes
PC Input Range Horizontal Freq. :
50 to 240KHz
Vertical Freq. :
48 to 165Hz
Max. display frequency (Resolution H*V/Fv) :
2560*1440/165 Hz
Interface Input 1 : HDMI 2.0x 2
Input 2 : DP 1.4 x1
Input 3 : Type-C x1(PD 15W)
Input 4 : USB-A x 2
Output Terminal USB : USB-B x 1
Earphone : Audio out x 1
Speaker(Typic ) : N/A
Power Input Consumption(Typical) :
On: ≤65W(Max)
Standby≤0.5W, Off≤0.5W
Power Range :
AC 100-240V 50/60Hz
Power Mode Indicator Light :
Power on : White (LED)
Power saving : White Flicker (LED)
Operating Environment Temperature :
0℃ ~ 40℃
Humidity :
20% ~ 85%, non-condensing
Physical Dimension (W*D*H):
613.5*262.9*543mm
Packing Dimension (W*D*H):
708*270*470mm
Net Weight:
6.1kg
Gross Weight:
8.45kg
Tilt:
-5°±2°~ 20°±2°
High Adjustable Arm:
80 ± 3mm
Swivel:
‘-30°(+/-2°) ~+30°(+/-2°)
Pivot:
Kensington Lock:
YES
VESA Mounting:
75 x 75mm