SKU:CL-P105-AL12SW-A
Sale Sold out
View full details
16.8 Million TRUE RGB COLOR
HIGH VOLUME AIRFLOW DESIGN
RELIABLE HYDRAULIC BEARING
EASY TO INSTALL
Compatible with Intel LGA 1700/1200/1156/1155/1151/1150
AMD: AM5/AM4/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Category Caution
Chassis, ARGB Fan, ARGB AIO
  • The motherboard signal connector only supports a 5V header.
  • Make sure your motherboard software is the latest version.
RGB Memory, VGA Waterblock, Distro Plate
P/N CL-P105-AL12SW-A
Compatibility Intel LGA 1851/1700/1200/1156/1155/1151/1150
Dimensions 122 x 61 x 156.2 mm ( L x W x H)
Heatsink Material Aluminum Fins Copper Heatpipes
Heatpipe Φ6mm x 4 pcs
Fan Dimensions 120 x 120 x 25 mm ( L x W x H)
Fan Quantity 1pcs
Fan Speed PWM 800~1800 RPM
Started Voltage 6.0 V
Rated Voltage 12V
Rated Current 0.3 A
Power Input 4.32W
Air Flow 62.72 CFM
Static Pressure 1.47 mm-H2O
Acoustical Noise 25.0 dBA
Life Expectation 30,000 hours
Pin Connect 5V RGB header
2510 - 4Pin
Cooling Power 170 W