SKU:PS-TPI-1050F2FDPU-1
Sale Sold out
Toughpower i Series TPI-1050F2FDP– 1050W 80 PLUS® Platinum Certified Full-Modular APFC PSU
View full details
Thermaltake Toughpower iRGB PLUS 1050W Platinum - TT Premium Edition
What is Smart Power Management (SPM)?
Warning Alert
Schedule Shutdown
※The photo is for reference.
Shimmering Your Build From Color to Color
Patented 16.8 Million Colors Riing PLUS 14 RGB Fan
The Toughpower iRGB PLUS Platinum Series is installed with a patented circular 16.8 million multi-colored 140mm fan. Users can freely adjust fan speed and customize the lighting effects with DPS G PC App.
Taiwan Patent: 105218791
US Patent Applied
China Patent Applied
12 Addressable RGB LEDs at Your Control
Compact Design for Easy Installation
With its short depth of 160mm, Toughpower iRGB PLUS 1050W Platinum gives high compatibility to allow users for more room for cable routing, cooling and more.
New Platform for Better Ripple Noise Performance and Steady Voltage Output
< 30 mV Low Ripple Noise
All ripples are lower than 30mV for high stability on +12V, +5V, or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a high quality power supply. Low ripple noise will keep your performance-critical components, such as high-end graphics cards, to operate reliably for longer.
Extremely Strict Voltage Regulation < ±2%
100% High Quality Japanese Capacitors
Fully Modular Cable Design
Core Component: MCU
Digital Control Board
Massive and Dedicated +12V Output
Toughpower iRGB PLUS 1050W Platinum is equipped with a powerful single +12V rail, please see the output specification below:
80 PLUS Platinum-Certified and Kaby lake-Ready
TT Power VR Ready
TT RGB PLUS Software
1.0 - Thermaltake’s patented software to synchronize TT RGB PLUS products with addressable LEDs.
2.0 DOWNLOAD NOW 2.0 USER MANUAL
1.0 DOWNLOAD NOW 1.0 LEARN MORE
TT RGB Plus Logo
Sync with Razer Chroma Lighting
LEARN MORE
TT AI Voice Control
Give you full control over the TT RGB PLUS products with your voice. “SyncALL, Say”Hello TT”.
Works with Amazon Alexa
LEARN MORE
P/N PS-TPI-1050F2FDPU-1
Model TPI-1050DH3FCP
Type ATX 12V v2.4 and EPS v2.92
Form Factor ATX
RGB Fan Yes
Watts 1050W
Max Output Capacity 1050W
Peak Output Capacity 1260W
Color Black
Dimensions 150mm(W) x 86mm(H) x 160mm(D)
PFC (Power Factor Correction) Active PFC
Power Good Signal 100-500 msec
Hold Up Time > 16msec at 100% of full load
Input Current 13A
Input Frequency Range 50Hz - 60Hz
Input Voltage 100V – 240V~
Operating Temperture 0°C to + 50°C
Operating Humidity 20% to 90%,non-condensing
Storage Temperture -20°C to + 70°C
Storage Humidity 5% to 95%, non-condensing
Cooling System 14cm hydraulic bearing fan
Efficiency Meet 80 PLUS®Platinum at 115Vac input.