SKU:PS-TPG-0850F1FAPU-1
Sale Sold out
Toughpower Grand Series TPG-850F1FAP–850W 80 PLUS® Platinum Certified Fully Modular APFC PSU
View full details
※The photo is for reference.
P/N PS-TPG-0850F1FAPU-1
Type Analog
Form Factor ATX
RGB Fan Yes
Watts 850W
Max Output Capacity 850W
Peak Output Capacity 1020W
Color Black
Dimensions 150mm(W) x 86mm(H) x 160mm(D)
PFC (Power Factor Correction) Active PFC
Power Good Signal 100-500 msec
Hold Up Time > 16msec at 100% of full load
Input Current
12A
Input Frequency Range 50Hz - 60Hz
Input Voltage 100V – 240V~
Operating Temperture 0°C to + 50°C
Operating Humidity 20% to 90%,non-condensing
Storage Temperture -20°C to + 70°C
Storage Humidity 5% to 95%, non-condensing
Cooling System 14cm hydraulic bearing fan
Efficiency Meet 80 PLUS®Platinum at 115Vac input.