SKU:CL-F210-PL12SW-A
Sale Sold out
View full details
Thermaltake
TOUGHFAN EX ARGB Sync PC Cooling Fan
Steady Connection with MagForce 2.0
Say Goodbye to Excessive Cables
Luminous Fan Frame with Style
Specially Engineered Fan Blade
Remarkable Cooling Capacity
Engineered for performance, the TOUGHFAN EX 120 ARGB Sync is a PWM fan that achieves up to 2000 RPM, delivering 59.34 CFM of airflow and 2.86 mm-H2O static pressure, while maintaining a noise level of 25.7 dB-A. It provides superior cooling for your high-end PC build.
Easily Personalize Lighting Effects
Note: This product requires motherboard sync for ARGB lighting effects
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Category Caution
Chassis, ARGB Fan, ARGB AIO
  • The motherboard signal connector only supports a 5V header.
  • Make sure your motherboard software is the latest version.
RGB Memory, VGA Waterblock, Distro Plate
P/N CL-F210-PL12SW-A
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Interface 2510-4 Pin
5V ARGB header-3Pin
Fan Started Voltage 5 V
Fan Rated Voltage 12 V &5V
Rated Current 12V: 0.15A / 5V: 0.4A (one fan)
Power Input 12V: 1.8 W / 5V: 2 W (one fan)
Fan Speed PWM 500 ~ 2000 R.P.M
Max Air Pressure 2.86 mm-H2O (one fan)
Air Flow 59.34 CFM (one fan)
Noise 25.7 dB-A (one fan)
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs, 25℃