SKU:PS-SPR-0850FPCBUS-R
Sale Sold out
Smart Series SPR-0850F-R–850W 80 PLUS® Bronze Certified Fully Modular APFC PSU
View full details
Smart Pro RGB 850W Bronze Fully Modular
Featuring capacities ranging from 650W to 850W and 80 PLUS Bronze certification, Smart Pro RGB Bronze Series adopts the high quality components and fully modular design that always accommodate any mainstream build under any circumstance.
One Button to Your Desired Color
Power Supply Fan Face-Up Placement for Better Cooling
Riing 14 RGB Fan with Concentrated Compression Fan Blade
Ultra Quiet Smart Zero Fan
< 50 mV Low Ripple Noise
All ripples are lower than 50mV for high stability on +12V, +5V, or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a high quality power supply. Low ripple noise will keep your performance-critical components, such as high-end graphics cards, to operate reliably for longer.
Strict Voltage Regulation < ±3%
High Quality Japanese 105°C/221°F Main Capacitor
High Amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
Smart Pro RGB 850W Bronze is equipped with a powerful single +12V rail, eliminating the limitations caused by voltage distributions, delivering the power your CPU and VGA demand in any situations. Besides, with DC to DC design, the unit optimizes maximum energy harvest for computer systems, providing the best compatibility, conversion efficiency and stable voltage output.
AC INPUT
Input Voltage: 100V-240V~
Input Current: 15A
Frequency: 50Hz-60Hz
DC OUTPUT +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Max Output Current 22A
22A
70.5A
0.5A
3.0A
Max Output Power
140W
846W
6.0W
15W
Total Power
850W
Fully Modular Low-Profile Flat Cable
Smart Pro RGB 850W Bronze offers cable selection for users while powering the system at an advantageous voltage. Low-profile flat black cables can make cable management easier, reduce clutter and increase airflow inside the chassis.
80 PLUS Bronze Certified and Skylake Ready
Deliver up to 85% efficiency under real world load conditions to promise lowest power losses. Additionally, Smart Pro RGB 850W Bronze has been optimized to work with Intel’s latest, Sixth-generation Skylake processors to achieve maximum energy saving.
RGB Lighting Provides Best Aesthetics for All Chassis
※The electrical test result may vary depending on the test conditions and environment.
P/N PS-SPR-0850FPCBUS-R
Model SPR-850AH3FSB-R
Type ATX 12V v2.4 and EPS v2.92
Form Factor ATX
RGB Fan Yes
Watts 850W
Max Output Capacity 850W
Peak Output Capacity 1020W
Color Black
Dimensions 150mm(W) x 86mm(H) x 170mm(D)
PFC (Power Factor Correction) Active PFC
Power Good Signal 100-500 msec
Hold Up Time > 16msec at 75% load
Input Current 15A
Input Frequency Range 50Hz - 60Hz
Input Voltage 100V – 240V~
Operating Temperture 0°C to + 40°C
Operating Humidity 20% to 90%,non-condensing
Storage Temperture -40°C to + 70°C
Storage Humidity 20% to 95%, non-condensing
Cooling System 14cm hydraulic bearing fan
Efficiency Meet 80 PLUS® Bronze at 115Vac input.