SKU:PS-SPD-0700NPCWUS-W
Sale Sold out
Smart SPD-0700P – 700W 80 PLUS® Standard Certified APFC PSU
View full details
Thermaltake Smart Series
Incorporating various high-quality components, the Smart Series – models are rated from 500W to 700W – saves energy through its high efficiency of up to 80% and accommodates any mainstream build with the most demanding requirements. An embedded intelligent cooling fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level. Additionally, the Single +12V rail design enables non-stop usage with stable and reliable performance.
120mm Ultra Quiet Fan
Smart Series adopt 120mm cooling fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level.
Multiple Connectors
Connector Type Connector Quantity Cable Quantity Cable Length
Main Power
(24Pin)
X 1 X 1 600mm
ATX 12V
(4+4Pin)
X 2 X 1 650mm+150mm
PCIe
(6+2Pin)
X 2 X 1 500mm+150mm
SATA
(4Pin)
X 4 X 1 500mm+150mm +150mm+150mm
Peripheral
(4Pin)
80 PLUS Standard Certified and Intel C6/C7 States Ready
High-Quality Components
High Amperage Single +12V Rail Design
Smart Series is equipped with a powerful +12V rail, superior performance under all types of system loading.
AC INPUT
Input Voltage: 100 - 240Vac
Input Current: 12A Max
Frequency: 50 - 60Hz
DC OUTPUT +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Max Output Current 18A
18A
58.3A
0.3A
2.5A
Max Output Power
100W
699.6W
3.6W
12.5W
Continuous Power
700W
P/N PS-SPD-0700NPCWUS-W
Type
Intel ATX 12V 2.3
Form Factor ATX
RGB Fan No
Watts 700W
Color
Black
Operating Temperture 5℃ to +40℃
Cooling System 120mm Fan: 1800 R.P.M. ± 10%
Efficiency
80-87% efficiency @ 20-100% load