SKU:CL-F038-PL12GR-B
Sale Sold out
A 120mm patented green LED Ring radiator fan with high-static pressure design.
View full details
Riing 12 High Static Pressure LED Radiator Fan
Thermaltake has released the new Riing 12 LED Series, a 120mm fan fitted to enhance static pressure that produces impressive cooling performance with an optimized fan blade. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. In addition, an anti-vibration mounting system strengthens the stability during operation. The patented LED Ring maintains color and brightness uniformity; the lighting effect is visible from all sides and angles. The four-colored LED ring (in blue, red, white, and green) adds style to the chassis.
Tt LCS Certified
Thermal Image Test
Concentrated Compression Blade
Wind Blocker Frame
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Anti-vibration Mounting System
Four colors of the Patented LED Versions Available
P/N CL-F038-PL12GR-B
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Weight 158.8 g
Started Voltage 9.0 V
Rated Voltage 12.0 V
Rated Current 0.2 A
Power Input 2.4 W
Fan Speed 1500 R.P.M
1000 R.P.M (with LNC)
Max Air Pressure 2.01 mm-H2O
Max Air Flow 40.6 CFM
Noise 24.6 dB-A
18.7 dB-A (with LNC)
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs,25℃