SKU:CL-W481-PL12SW-A
Sale Sold out
Featuring a Quad-LCD Cube display, the MINECUBE 360 Ultra ARGB is sure to turn heads as the focus point of any system. Consisting of four 3.95” TFT LCD displays, capable of independent screen by screen customization of backgrounds and data or can be combined to function as a single unified display with the use of preinstalled presets. With the integrated AI Forge Function, users can generate personalized display content, bringing a new level of customization and creativity to their system. To keep things cool in any situation, included are a set of three SWAFAN EX ARGB fans updated with MAGForce 2.0 for better connectivity and swappable blades for reversing airflow.
View full details
Quad-LCD Cube Design
Four 3.95" TFT LCDs with 720x720 Resolution
Immersive Multi-Screen Fusion
TT LCD Screen Software
NeonPunk
VaporPunk
Weird Core
Check out more animated GIFs for your AIO displays here.
Unleash Limitless Creativity with AI Forge
AI Forge Setup Guide AI Forge FAQ
*The video is for reference only.
Tailor Every Detail
Background
System Information
Layout
Information Positioning
Color
Text Color Selection
Font
Background Customization
Preset Dynamic Backgrounds for Captivating Displays
Unlocks the Full Potential of RGB Lighting
Ordinary Fans
Standard Blade
Ordinary Fans
Reverse Blade
L
o
a
d
Steady Connection with MagForce 2.0
Say Goodbye to Excessive Cables
Connect your fans with SWAFAN EX's MagForce 2.0 Quick Connect Design and be free from messy cables!
VS
SWAFAN EX ARGB Sync Fans
SWAFAN EX ARGB Sync Fans
Enhanced Cooling Surface With A Compact Design
The MINECUBE Ultra ARGB Sync series has a 27mm slim radiator with a thickened 20mm copper chamber, ensuring the same easy installation but with even better cooling performance.
Efficient Cooling with Premium Pump & Copper Base
Optimal VRM Fan for Thermal Management
TT LCD Screen Software
Download Software Download User Manual
TT LCD Screen Software logo
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Category Caution
Chassis, ARGB Fan, ARGB AIO
  • The motherboard signal connector only supports a 5V header.
  • Make sure your motherboard software is the latest version.
RGB Memory, VGA Waterblock, Distro Plate
P/N CL-W481-PL12SW-A
Pump Motor Speed : PWM 1500~3300 RPM
Rated Voltage : 12V
Rated Current : 0.43A
Power Input : 5.16W
CPU Display Rated Voltage : 5V
Rated Current : 1.2A
Power Input : 6W
Display Type : 3.95" TFT-LCD x 4
Display Resolution : 720x720 (RGB) px
Display Support Interface : Micro USB to USB (9PIN)
System Compatibility : Windows 10 / 11
Water Block Material : Copper
Fan Dimension : 120 x 120 x 25 mm
Fan Speed : PWM 500~2000 R.P.M
Rated Voltage : 12V/5V
Rated Current : 0.27 A & 0.72 A (one fan)
Power Input : 3.24 W & 3.6 W (one fan)
Air Flow : Standard Fan Blade : 57.11 CFM (one fan)
Air Flow : Reverse Fan Blade : 56.26 CFM (one fan)
Static Pressure : Standard Fan Blade : 2.39 mm-H2O (one fan)
Static Pressure : Reverse Fan Blade : 2.02 mm-H2O (one fan)
Noise Level : Standard Fan Blade : 30.6 dB-A (one fan)
Noise Level : Reverse Fan Blade : 32.5 dB-A (one fan)
Tube Length : 460mm
Material : Rubber
Radiator Dimension : 396 x 120 x 27 mm