SKU:CL-F196-PL12BU-A
Sale Sold out
View full details
Thermaltake
CT EX ARGB Sync PC Cooling Fan
Quick Magnetic Connect in Style
Steady Connection with MagForce 2.0
Say Goodbye to Excessive Cables
Connect your fans with CT EX’s MagForce 2.0 Quick Connect Design and be free from messy cables!
Remarkably Improved Performance
After extensive research and testing, the CT120 EX ARGB Sync Hydrangea Blue can generate 68 CFM of airflow and 2.95 mm-H2O static pressure while maintaining a 28.5 dBA noise level, pushing ARGB fans to their limits.
Solid Structure for Better Performance
A little Surprise for Extra Security
Spectacular Lighting Effects
Note: This product requires motherboard sync for ARGB lighting effects
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Category Caution
Chassis, ARGB Fan, ARGB AIO
  • The motherboard signal connector only supports a 5V header.
  • Make sure your motherboard software is the latest version.
RGB Memory, VGA Waterblock, Distro Plate
P/N CL-F196-PL12BU-A
Dimension 120 x 120 x 25 mm
Interface 4 Pin - PWM 12 V
3 Pin - ARGB Sync 5 V
Started Voltage 5 V
Rated Voltage 12 V & 5V
Rated Current 0.19 A & 0.32 A (one fan)
Power Input 2.28 W & 1.6 W (one fan)
Fan Speed PWM 500 ~ 2000 R.P.M
Max Air Pressure 2.95 mm-H2O
Air Flow 68 CFM
Noise 28.5 dB-A
Bearing Type Hydraulic Bearing
Life Expectation 40,000 hrs, 25℃